Żywokost
- wspiera proces powstawania tkanki łącznej
- przyspiesza proces gojenia się ran i regeneracji skóry
- posiada działanie ściągające i łagodzące podrażnienia
- łagodzi objawy łuszczycy, oparzeń słonecznych i zmian w przebiegu atopowego zapalenia skóry
- chroni przed odleżynami
- wspomaga leczenie odmrożeń.
Maść:
Korzeń rozdrabniamy w blenderze i zalewamy olejem podgrzanym uprzednio do temperatury około 60`C, a następnie szczelnie zakręcić słoik i odstawić na 2 tygodnie. Co jakiś czas warto zamieszać przygotowaną miksturę. Po 2 tyg. Lej należy odfiltrować i przelać do szklanej ciemnej butelki.
Kolejnym krokiem jest stworzenie wyciągu glicerynowego. Pół szklanki suszonego żywokostu zalewamy gliceryną i odstawiamy na około miesiąc. Po tym czasie odfiltrowujemy wyciąg. Jeżeli mamy przygotowany olej i wyciąg z gliceryny, możemy przejść do produkcji maści z żywokostu. Wyciąg pszczeli rozpuszczamy w kąpieli wodnej i dodajemy do niego po jednej łyżce oleju żywokostowego i wyciągu, a następnie całość dokładnie mieszamy. Gotową maść zamykamy w szczelnym opakowaniu i przechowujemy w chłodnym miejscu przez około miesiąc.
Maść:
Cztery do sześciu świeżych, umytych korzeni żywokostu należy pociąć na mniejsze kawałki, włożyć do garnka i krótko przesmażyć z około 250 gramami czystego smalcu, po czym pozostawić na noc. Następnego dnia całość ogrzać, przecedzić przez ściereczkę i wycisnąć. Przełożyć do małych słoiczków i po wystygnięciu gotową maść żywokostową przechowywać w lodówce.
Nalewka do nacierania:
Nalewka z żywokostu stosowana do nacierania chorych stawów i kończyn skutecznie przywraca ich ruchliwość i likwiduje obrzęki oraz stan zapalny. Leczy również reumatyzm, dyskopatię, schorzenia kręgosłupa, stany zapalne ścięgien oraz pomaga przy złamaniach kości.
Korzenie żywokostu należy umyć i wyszorować szczotką. Następnie pociąć na małe kawałki i przełożyć do butelki, aby ściśle ją wypełniły, aż po szyjkę. Teraz trzeba je zalać spirytusem rozcieńczonym pół na pół z wodą lub żytniówką (płyn musi zakrywać wszystkie korzenie). Butelka musi zostać zakręcona i pozostawiona na 14 dni w ciepłym miejscu (na słońcu lub w pobliżu kaloryfera czy pieca).
Przeciwskazania:
Nie można przyjmować doustnie.
#zioła